Grejsdalsløbet
Af: Helle Stougård
- alt inden for motionscykling samlet i ét løb
Så er Grejsdalsløbet 2010 vel overstået og mange Baghjulere har været ude at cykle nogle bakker i dag.
Grejsdalsløbet er en sand cykelfolkefest. Sådan en dag er simpelthen alt indenfor dansk motionscykling samlet i ét løb.
Jeg håber I alle sammen havde en god tur - det havde vores gruppe i hvert fald. Jeg beklager, at mange sikkert måtte vente alt for længe på, at "hende med lommepengene" kom i mål. En anden god gang sørger vi for, at koordineret det lidt smartere, så det ikke er sidste dame i mål, der står for udskænkning af fadøl på klubbens regning.
Det blev ikke Baghjulet der løb med pokalen for størst tilmeldte hold i år. Det gjorde Le Pedaleur de Charme fra Odense.
På billedet herunder er det formanden, der kommer blæsende i fuld fart og i høj koncentration. (Han var ude på de 130 km). Ud over alle os på cyklerne, var vores fotograf Gert Lykke nemlig som sædvanlig på pletten og hvis I vil se billeder af jer selv, er det HER i skal kigge.
Resultater, diplomer og andre interessante oplysninger finder I på www.grejsdaloebet.dk

09.05.2010